single

Jak urządzić przytulny dom, który ma charakter?

Z urządzaniem wnętrz jest jak z medycyną, piłką nożną i polityką. Każdy uważa, że jest w tej dziedzinie ekspertem. A fakty? Niestety wystarczy popatrzeć na zdjęcia naszych wnętrz, by zobaczyć, że często mieszkania urządzone są bez polotu, z gryzącymi się kolorami i nadmiarem rzeczy. Czy jednak oznacza to, że należy wynająć architekta wnętrz, by mieć ładne i przytulnie urządzone mieszkanie? Oczywiście skorzystanie z porady fachowca jest zawsze dobrym rozwiązaniem, jednak to bardzo kosztowna sprawa. Na szczęście wystarczy poznać kilka zasad, by samemu zaprojektować ciekawie wyglądające wnętrza. Wraz z ekspertami z Metroz.pl przygotowaliśmy kilka rad dla tych, którzy szukają pomysłu na swoje mieszkanie.

Kolorystyka. Myśląc o swoim wnętrzu, wybierz kolorystykę, w obrębie której będziesz się poruszać. Lepiej kierować się tu własnymi upodobaniami niż moda. To, że wszyscy stawiają na biel i szarości nie znaczy, że nie możesz stworzyć rewelacyjnego wnętrza bazującego na zieleni. Uwaga: im mniejsze doświadczenie i wyczucie, tym lepiej trzymać się naturalnych kolorów, mocne barwy zostawiając w ramach niewielkich akcentów. Planując kolorystykę w domu warto wybrać barwy bazowe oraz uzupełniające. Możesz na przykład zdecydować, że bazą będzie biel i szarość, natomiast uzupełnieniem turkus. I tych wyborów trzymaj się konsekwentnie, choćbyś znalazł najpiękniejszy purpurowy klosz do lampy. Jeśli szukasz inspiracji, warto przejrzeć zestawy kolorystyczne na przykład w serwisie Pinterest.

Styl. Wnętrze powinno być utrzymane w jakimś stylu. To ważny wybór, bo potem będzie dla ciebie przewodnikiem przy wyborze mebli, dodatków i kolorów. Obecnie bardzo modny jest styl skandynawski – łatwy do stworzenia, naturalny i prosty. Ale to nie znaczy, że nie możesz świetnie czuć się w mieszkaniu w stylu boho, czy glamour i nie może ono być znakomicie zaprojektowana. Mieszanka stylistyczna jest ryzykowana, dlatego lepiej poruszać się w obrębie wybranej konwencji.

Akcenty indywidualne. Urządzając wnętrze pomysł, jaką jesteś osoba, co lubisz, czym się pasjonujesz, co cię porusza i jak można pokazać to we wnętrzu. Nie chodzi oczywiście o to, że dom żeglarza musi być pełen marynistycznych akcentów… Warto jednak pokazać we wnętrzu siebie, bo tylko wtedy będzie ono autentyczne i z charakterem, nie będzie wyglądało jak piękne, ale mimo to bezosobowe wnętrza mieszkań z katalogów. Takimi akcentami osobistymi mogą być na przykład rodzinne fotografie owieszone na ścianie w ciekawych ramkach. To może być obraz namalowany przez kuzynkę albo kolekcja wykonanych przez Ciebie ozdobnych pudełek. Pamiątki z podróży, wyszperane na pchlich targach ryciny, rodzinne pamiątki to wszystko tworzy klimat twojego domu. Nie bój się, że te rzeczy są niemodne czy mało efektowne – to twój dom, nie musi być zgodny z trendami. Zresztą… warto wiedzieć, że dziś to właśnie szczerość i autentyzm są najbardziej na czasie.

Pamiętaj o przytulności – śmiało korzystaj z przytłumionego światła, ciepłych pledów i miękkich kocy. To one sprawiają, że przychodzisz do domu, by oddać się relaksowi po ciężkim dniu.

W Metroz.pl znajdziesz duży wybór różnego rodzaju produktów, które przydadzą Ci się na każdym etapie budowy, remontu czy urządzania wnętrza, a także artykuły do urządzenia i pielęgnacji ogrodu. Ponadto znajdziesz tam liczne inspiracje prezentowe z różnych kategorii oraz dodatki, które pomogą ci stworzyć wyjątkowe i przytulne wnętrze w twoim domu.