single

Uporządkowany dom w pięciu krokach – poradnik

Niektórzy twierdzą, że nie mają bałaganu jedynie artystyczny nieład. Inni z kolei argumentują, że jeśli zabałaganione biurko świadczy o bałaganie w głowie to zapewne puste i wysprzątane o… pustce w tym samym miejscu. Jednak żarty na bok! Wiele badań pokazuje, ze życie w uporządkowanym wnętrzu, bez nadmiaru rzeczy, takim w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce jest łatwiejsze przyjemniejsze i pod każdym względem dobrze wpływa na naszą psychikę. Chaos, nagromadzenie rozrzuconych przypadkowo rzeczy przytłaczają, a poza tym prowadzą do marnowania czasu na szukanie zagubionych rzeczy, układanie, przekładanie… Dlatego warto raz na zawsze uporać się z nieporządkiem w swoim domu.

Jak to zrobić? Wraz z ekipą ze sklepu internetowego Metroz.pl, którą tworzą prawdziwi fachowcy od praktycznego urządzania domu, stworzyliśmy poradnik, który w pięciu prostych krokach poprowadzi cię ku celowi, jakim jest uporządkowany, czysty i przyjemny dla oka dom.

Wyrzuć nadmiar rzeczy
Ile to nadmiar? Nie da się tego jednoznacznie określić. Warto zadać sobie pytanie, czy jednak używamy rzeczy, które posiadamy. Oczywiście nie dotyczy to kolekcji… Zwykle nadmiar kryje się w szafach (naprawdę jeden tiszert na pamiątkę licealnych czasów wystarczy, nie trzeba trzymać kilkunastu…), szafkach kuchennych (jeśli od 5 lat nie użyłeś maszyny do chleba z prezentów ślubnych raczej już tego nie zrobisz) oraz szufladach pełnych starych kabli, ładowarek do dawno nieistniejących telefonów itp. Jak się pozbyć? Część możesz sprzedać lub oddać, resztę po prostu wyrzuć do odpowiednich pojemników.

Znajdź właściwe miejsce dla każdego przedmiotu
Bałagan tworzy się, gdy rzeczy nie mają swojego miejsca. Wówczas odkładamy je w miejsca przypadkowe. Wyznacz każdej rzeczy miejsce, kierując się tym, gdzie jej używasz. Wówczas odkładanie będzie łatwe i intuicyjne nie tylko dla Ciebie, ale dla całej rodziny.

Użyj odpowiedniego systemu przechowywania
Pojemniki, pudełka, worki próżniowe – to wszystko znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Metroz.pl, a są to rzeczy, które znacząco ułatwią Ci przechowywanie przedmiotów w domu.

Stosuj rotację rzeczy
Rada ta dotyczy przede wszystkim pokoju dziecięcego, choć można ją też stosować na przykład dla swojej garderoby. O co chodzi? Wybierz ze wszystkich rzeczy danej kategorii kilka, których będziesz używać. W przypadku dziecka oznacza to wybranie np. 10 zabawek i książek związanych np. z daną porą roku czy wybranym tematem. Resztę chowamy, dzięki czemu w pokoju malucha panuje porządek. Po tygodniu – dwóch zmieniamy, osiągając efekt nowości – dziecko jest zaciekawione i chętniej się bawi, gdy zastosujemy rotację, a my unikamy bałaganu.

Zrób porządek w dekoracjach
Nie każdy musi być miłośnikiem minimalistycznych wnętrz, w których nie ma ani jednego bibelotu. Choć są modne, można przecież kochać wnętrza pełne pamiątek i uroczych drobiazgów. Warto jednak panowań nad nimi, by ozdoby rzeczywiście pełniły funkcję dekoracyjną a nie stały się przypadkowym zbiorem łapaczy kurzu. Jak to zrobić? Przede wszystkim bez żalu pozbądź się rzeczy brzydkich, niepasujących do stylu całego domu. Im mniej bibelotów, tym bardziej każdy z nich rzuca się w oczy i pokazuje swoje walory. Poza tym pomyśl o tym, co wyraża charakter twój i członków rodziny. Dekoracje zindywidualizowane są ciekawsze od produkowanych masowo. Na ścianie lepiej zawiesić galerię rodzinnych fotografii w ciekawych ramkach na zdjęcia niż szablonowy plakat kupiony w popularnym sklepie.