15 październik 2015, godz. 18.30
Zapraszamy na wykład Krzysztofa Cipory pt. "Dlaczego wieża Eiffla wydaje się niższa, gdy patrzymy w lewo, czyli tajemnice ucieleśnienia."
Eerland i współpracownicy w 2011 roku opublikowali wyniki eksperymentu, którego uczestnicy mieli za zadanie szacować różnego rodzaju wielkości (np. wysokość wieży Eiffla). Podczas tego zadania uczestnicy mieli pochylać swoje ciało w lewą bądź prawą stronę. Podawane przez nich oszacowania były systematycznie większe, gdy pochylali się w prawo niż wtedy, gdy pochylali się w lewo. To uhonorowane IG Noblem badanie to tylko jeden z wielu pomysłowych eksperymentów w zakresie tzw. ucieleśnionego poznania matematycznego, które pokazują, że nasze umysły wiążą liczby z przestrzenią naszego ciała. To z pozoru zabawne badanie, jako jedno z wielu przyczyniło się między innymi do tego, co wiemy o tym, jak nasze umysły radzą sobie z przetwarzaniem abstrakcyjnych pojęć.
Motywem przewodnim ósmego cyklu "Granic Nauki" - wykładów popularnonaukowych - będą badania wyróżnione Nagrodą Nobla oraz te, których autorzy otrzymali mniej prestiżową, ale także pożądaną nagrodę IgNobla (nazywaną też Antynoblem), przyznawaną za badania, które "najpierw śmieszą, a potem zmuszają do myślenia".
Razem z wykładowcami - zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami - spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasami wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem - naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań.