single

Kosiarka samojezdna – jaka jest najlepsza? Którą kupić?

Zadbanie o ogród to spore wyzwanie nawet dla największych pasjonatów. Bez względu na to jak bardzo przestrzeń wokół swojego domu kochamy i lubimy się nią zajmować, przyjdą dni, w których po prostu nie będziemy mieli czasu lub zwyczajnie sił na wykonanie wszystkich prac porządkowych, którymi zwykliśmy się zajmować. Właśnie dlatego warto inwestować w sprzęt i urządzenia, które będą w stanie maksymalnie uprościć prace ogrodowe i odciążyć nas, uwalniając tym samym czas, potencjał i zasoby energii, które spożytkujemy na inne cele.

Dlaczego kosiarka samojezdna?

To kolejny etap w kierunku pełnej automatyzacji wielu codziennych zadań, które wykonujemy w ogrodzie i naszym domu. Ten rodzaj kosiarki przypomina nieco robota sprzątającego, znanego doskonale z wielu domów. To urządzenie, które po odpowiednim (i bardzo prostym) zaprogramowaniu będzie w stanie wykonać za nas koszenie praktycznie całej przestrzeni ogrodu, jaką dysponujemy. Programowanie często ogranicza się do ustalenia i pozostawienia w ziemi specjalnych znaczników, dzięki którym urządzenie wie, w którym miejscu kończy się przestrzeń naszego ogrodu.

Funkcje kosiarek samojezdnych

Kosiarki takie posiadają wiele funkcji, spośród których na pewno na uwagę zasługuje automatyczny powrót do bazy i ładowanie akumulatora w niej. To rozwiązanie niezwykle korzystne i pozwalające na praktycznie całkowite zapomnienie o naszym ogrodzie i konieczności jego koszenia. Możemy również ustalić harmonogram koszenia, którego urządzenie będzie się kurczowo trzymać. Zwykle będziemy również mogli w sposób płynny regulować wysokość koszenia, a większość takich kosiarek posiada specjalne funkcje zabezpieczające przed uszkodzeniem naszego trawnika na przykład za pomocą kółek. Autonomiczne kosiarki są dziś kolejnym krokiem do osiągnięcia smart home w pełnym tego słowa znaczeniu. To uproszczenie naszego życia, o którym jeszcze kilkanaście lat temu moglibyśmy jedynie pomarzyć. Inwestycja w takiego robota koszącego zalecana jest osobom, które posiadają dużą i w miarę regularną przestrzeń do koszenia. Im bardziej skomplikowane otoczenie oraz im mniejszy trawnik, tym mniejsza opłacalność zakupu.

Sprawdź kosiarki w sklepie Mateomarket

Kosiarka „traktorek” czy samojezdna?

To obecnie dwa najczęściej wybierane rozwiązania na rynku spośród produktów klasy Premium. W przypadku traktora mamy do czynienia z pojazdem, którym możemy samodzielnie sterować i to de facto my sami wykonujemy całość prac na ogrodzie dzięki niemu. W odróżnieniu od kosiarek samojezdnych to rozwiązanie pozwala na znacznie większy stopień kontroli, ale jednocześnie będzie angażowało rzecz jasna nasz czas. Spalinowe kosiarki w tej postaci zwykle wymagają oczywiście nieco większej opieki technologicznej, aniżeli ich elektryczne odpowiedniki, ale wiele osób uważa, że przyjemność z koszenia jest o wiele większa. Dla niektórych osób koszenie trawy nabrało zupełnie nowego znaczenia w momencie zakupu takiego typu kosiarki i zaczęło im sprawiać frajdę. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Na dzień dzisiejszy kosiarki spalinowe są oczywiście rozwiązaniem zwykle tańszym.