Reportaż

Galapagos Nicholls Henry

Archipelag Galapagos przez wieki był znany żeglarzom i piratom jako Wyspy Zaczarowane, na których można spotkać cudowne stworzenia i zobaczyć oszałamiającą wulkaniczną scenerię. Henry Nicholls z dowcipem i swadą opowiada historię słynnych wysp, pokazując, jak z zapomnianego przez wszystkich zakątka stały się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej i naukowej mapie świata.

To właśnie wizyta na Galapagos w 1835 roku zainspirowała Karola Darwina do stworzenia jednej z najważniejszych koncepcji w historii ludzkości: teorii ewolucji. Nawet jeżeli sam przyrodnik w ramach części prowadzonych badań ujeżdżał żółwie i ciskał legwanami do morza, to właśnie dzięki niemu wielu ludzi dowiedziało się o istnieniu Galapagos.

Sława wysp (rocznie odwiedza je około 170 tysięcy turystów i ich liczba wciąż rośnie) jest jednocześnie ich przekleństwem, a między ekologami i mieszkańcami archipelagu, dla których turystyka to główne źródło utrzymania, dochodzi do ostrych starć. Opowieść Nicholls uświadamia nam, że to, co dzieje się na Galapagos zapowiada los innych ekosystemów na Ziemi. 

 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00