Reportaż

Droga na północ Urbanik Paweł Agnieszka Knyt

Z całej norweskiej literatury faktu wybraliśmy najbardziej znaczące zapisy świadków historii Norwegii w XX wieku. Zabierają tu głos nobliści (Fridtjof Nansen, Knut Hamsun, Sigrid Undset), premierzy (m.in. Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland) oraz zwykli ludzie - którzy znaleźli się w czasie i miejscu najważniejszym dla Norwegii i umieli o tym opowiedzieć. Jest to nie tylko zapis norweskiej historii, ale także opowieść o kulturze, tradycji i codzienności Norwegów.

My, Norwegowie, staliśmy się spokojnym narodem. Sprawiła to nasza pozycja historyczna, więc nie ma tu właściwie powodu do pochwał. Jednak kraj, który posiadamy, leży na obrzeżach Europy, jest nieproporcjonalnie duży i długi, ale jedynie dziesięć procent powierzchni Norwegii nadaje się pod uprawę, reszta to jałowa skała. I jest nas tylko trzy miliony, by rządzić tym trudnym, ciężkim terenem. Nic dziwnego, że zawsze woleliśmy poświęcać swe siły, aby ratować drogocenne życie ludzkie, niż by je niszczyć. (1945 rok)

Singrid Undset, pisarka

Godzina dwunasta. Od stada reniferó dzieli nas już niewiele. Widzimy świeże ślady. [...] Przez chwilę pędzimy stado razem, potem John Mikkel, Petter i Ronald jadą rozstawić namiot na górze Gorsavarri. Wyruszam w drogę wcześniej niż stado, aby znaleźć dobre miejsce do zaparzenia kawy. Gdy dogania mnie Nils ze stadem, mam już gotową kawę i upieczone mięso. Kiedy my jemy, stado jest w drodze na północ. [...]

Renifery rozbiegły się po skalnych wzniesieniach pod górą Capesvarri, aby się paść. Nils robi rundę skuterem, żeby dojrzeć stada. Rozstawiam mały namiot i przywiązuję go mocno do sań i skutera. W nocy będzie zimno. (26 kwietnia 1995)

Kobieta, 30 lat, z grupy Samów

 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00