Reportaż

Ku Klux Klan Tu mieszka miłość Surmiak-Domańska Katarzyna

"Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy już nie będzie biały" - królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło KKK, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie.

Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami i Smokami. Zakłada biały kaptur, staje pod płonącym krzyżem.

Obraz, który wyłania się z jej podróży, to portret Pasa Biblijnego - południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące "miasta zachodzącego słońca". Tu krążyły pocztówki upamiętaniające Lincze. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w kuklos. To "tu mieszka miłość" - jak głosi reklama radia dla dumnych z siebie białych.

Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli.

ZIEMOWIT SZCZEREK

 

 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00