single

Jak kupić prezent idealny?

Dzieci kochają otrzymywać prezenty. Dorośli… też, ale niekoniecznie kochają je kupować. Bo choć prawdą jest, że obdarowywanie innych często daje więcej radości, niż bycie obdarowanym, jednak wcale nie jest łatwo wybrać prezent idealny. Często brakuje nam pomysłów. W dodatku grudniowy natłok zakupów może być poważnym wyzwaniem dla budżetu domowego, a to też nie ułatwia radości z kupowania prezentów i wręczania ich bliskim.
 
Dlatego też postanowiliśmy nieco ułatwić wam zadanie. Podpowiadamy, jak wybrać prezent idealny, który na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. O rady zapytaliśmy ekspertów ze sklepu Metroz.pl. To sklep internetowy, który w swojej ofercie posiada niezliczoną liczbę przedmiotów, które znakomicie nadają się na prezenty. Dlatego to właśnie Metroz.pl wie, jak znaleźć najlepsze inspiracje prezentowe – na święta i na wiele innych okazji.
 
Przede wszystkim – czas. Nie czekaj do grudnia, by zacząć myśleć o prezentach pod choinkę. W notesie lub w telefonie zrób sobie specjalną listę i zapisuj na niej wszystkie pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy. Jeśli w lipcu mama wspomni, że marzy o biletach na koncert jakiegoś wykonawcy, zanotuj – przyda się, kiedy będziesz dla niej szukać prezentu. Uwaga: nie dotyczy to dzieci, bo ich marzenia i pragnienia zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Kupuj przez cały rok. W ciągu roku nie tylko notuj pomysły na prezenty, ale też staraj się kupować, jeśli nadarzy się okazja. Dlaczego to dobry sposób? Przede wszystkim rozkładasz sobie obciążenie finansowe na dłuższy czas, unikając natłoku grudniowych wydatków. Poza tym w ciągu roku na pewno bywasz w wielu miejscach, gdzie można kupić ciekawe rzeczy. Idealnym momentem są podróże. Zestaw lokalnych przypraw może być fantastycznym prezentem pod choinkę dla każdego miłośnika gotowania. Z podróży możesz też przywieźć wiele interesujących drobiazgów dekoracyjnych. Dobrym miejscem na poszukiwanie prezentów są też różnego rodzaju targi.

Zaglądaj do niszowych butików – tam znajdziesz rzeczy unikatowe i niebanalne

Warto też pamiętać, że jeśli zostawisz kupowanie prezentów na ostatnią chwilę, z dużym prawdopodobieństwem wydasz więcej, narazisz się też na niepotrzebny stres. Trudniej będzie Ci też wyszukać coś naprawdę interesującego, bo wiele sklepów nastawia się w okresie przedświątecznym na typowo prezentowe kolekcje, które są banalne i sztampowe. 

Unikaj prezentów sugerujących zmianę. Kupuj prezenty dla osoby, jaką jest obdarowany, a nie takiej, jaką chciałbyś, by był. Jeśli kuzynka ma niewybredny gust muzyczny nie musisz kupować jej płyt z muzyką, której nie cierpisz. Lepiej jednak nie wręczaj jej płyty z Jeziorem Łabędzim – nie tylko nie ucieszy się i nie skorzysta z tego prezentu, ale też może poczuć się urażona, że próbujesz ją zmieniać i edukować. 

Co kupić, gdy wcale nie masz ochoty kupować?

Spójrzmy prawdzie w oczy – nie zawsze kupujemy prezenty dla ludzi, których kochamy, cenimy i z którymi jesteśmy blisko. Czasami dajemy coś, bo po prostu wypada. W takiej sytuacji warto postawić na neutralne drobiazgi, które nikogo nie urażą i z dużym prawdopodobieństwem się przydadzą. Uwaga: gotowe zestawy prezentowe z supermarketu są w wyjątkowo złym guście. Ale już pięknie malowany kubek z motywami świątecznymi to świetny drobiazg dla kogoś, z kim nie jesteśmy zbyt blisko. W tej roli dobrze sprawdzą się też luksusowe produkty spożywcze, na przykład zestaw kawy czy herbaty z dobrego sklepu. Także zestaw do ich parzenia będą eleganckim podarunkiem – może nie bardzo osobistym, ale w dobrym guście.