Reportaż

Lem. Życie nie z tej ziemi Orliński Wojciech
Wszystkie dzieci Louisa Bałuk Kamil Czytaj więcej »
Międzymorze Szczerek Ziemowit

Ziemowit Szczerek rusza w podróż po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię.

W swoim najlepszym stylu i z poczuciem humoru snuje opowieść o mitycznej krainie zwanej Międzymorzem. Wędrówka ta wiedzie po pograniczach dawnych imperiów, po granicach religii i cywilizacji i obecnych państw - światów.

Międzymorze to rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Przyglądanie się cywilizacyjnej tkance. Śledzenie żywotności wzajemnych stereotypów i mitów.

 

Język miast Deyan Sudjic Czytaj więcej »
Księga herbaty Kakuzo Okakura Czytaj więcej »
Człowiek z małą bombą Rękawek Kacper Czytaj więcej »
Balią przez Amazonkę Sumińska Dorota
Fantom bólu Krall Hanna Czytaj więcej »
Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki Wolfgang Bauer Czytaj więcej »
Galapagos Nicholls Henry Czytaj więcej »
Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni Podrabinek Aleksander Czytaj więcej »
Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie red. Helene Thiollet

Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi? Czy kobiety migrują rzadziej niż mężczyźni? Czy walka z przemytnikami wpływa na zmniejszenie migracji? Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Czy wydalanie cudzoziemców to w demokracji normalna praktyka? Czy emigracja oznacza dla POlaków awans społeczny? To tylko kilka z pytań, na które odpowiadają autorzy tej przystępnej książki. Są nimi specjaliści i specjalistki różnych dziedzin - socjologii, antropologii, ekonomii, prawa - którzy od wielu lat prowadzą badania dotyczące migracji na świecie. Kilkadziesiąt krótkich tekstów zawiera mnóstwo konkretnych danych - liczb, faktów i dat - popartych rzeczowym i klarownym komentarzem. Książka rozwiewa wiele wątpliwości związanych z migracjami i pozwala lepiej zrozumieć to zjawisko zarówno w skali europejskiej, jak i globalnej.

Kilka tekstów zostało napisanych specjalnie do polskiego wydania. 

O dobrym jedzeniu Michalak Agata Czytaj więcej »
Siedemnaście zwierząt Pucek Robert Czytaj więcej »
Szczęśliwe wyspy Oceanii Theroux Paul Czytaj więcej »
Wojna braci Mamoń Marcin Czytaj więcej »
Martwa dolina Westerman Frank Czytaj więcej »
Prawdziwa wojna Schell Jonathan

Ben Suc położone klikadziesiąt kilometrów od Sajgonu stało się celem ataku w ramach operacji Cedar Falls - największej akcji wojsk amerykańskich w czasie wojny w Wietnamie. Schell był naocznym  świadkiem przebiegu i skutków tej interwencji, najpierw obserwując wydarzenia z pokładu wojskowego helikoptera, potem słuchając opowieści jeńców, wreszcie oglądając zniszczenia, które pozostawiły amerykańskie bomby i czołgi. Jego relacja jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw o tej wojnie i o wojnie w ogóle, które na stałe weszło do kanonu światowej literatury faktu.

 

Ostatnia wizyta Ostrowski Jacek Czytaj więcej »
Plaża za szafą Kącki Marcin Czytaj więcej »
Dziewięć twarzy Nowego Orleanu Baum Dan Czytaj więcej »
Depesze Michael Herr

Czasem człowiek stawał jak wryty, totalna dezorientacja, zero wskazówek, i myślał: "Gdzie ja, kurwa, jestem?", to był jakiś nienaturalny styk Wschodu z Zachodem, opłacony kalifornijski korytarz w głąb Azji, który sobie wyrąbaliśmy, wypaliliśmy, a potem już nikt nie pamiętał, po co.

Topografia pamięci Martin Pollack

"Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie" - pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i - co za tym idzie - na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii. 

O ziołach i zwierzętach Kossak Simona

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie - wystarczy rozjerzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne - lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień ne zwraca się uwagi - mrówki, winniczki, trzmiele.

Ale dzięki Simonie Kossak okazuje się, że żadne z nich nie jest zwykłe ani banalne: są trujące rośliny, które uzdrawiają, takie, którymi przępędzano złe uroki, i takie, które najlepiej leczyły rany głowy. Poznamy zwyczaje seksualne korników, pokojową naturę dzików i przekonamy się, czy jaskółki dymówki zimują w mule na dnie zamarazniętych jezior. Pojawią się też żurawie, sarny, wilki, rysie, rusałki czy ropuchy. Dziurawiec, fiołek, jarzębina czy bukwica.

W twoim kraju wojna! Niezabitowska Małgorzata Czytaj więcej »
Sprawiedliwi zdrajcy Szabłowski Witold Czytaj więcej »
Pociąg linii M Smith Patti Czytaj więcej »
Langosz w Juracie Varga Krzysztof Czytaj więcej »
Co wy, , wiecie o Rosji?! Matecki Jacek Czytaj więcej »
Miasto Archipelag Springer Filip Czytaj więcej »
Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy Prymaka - Oniszk Aneta Czytaj więcej »
Gruzja. W pół drogi do nieba Piłasiewicz Zofia Czytaj więcej »
Ja, Olga Hepnarova Cilek Roman Czytaj więcej »
Moienzi Nzadi. U wrót Konga Dębicki Tadeusz Czytaj więcej »
Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu Gole Nilufer Czytaj więcej »
Zostawić Islandię Klimko - Dobrzaniecki Hubert Czytaj więcej »
Pieszo do irańskich nomadów Supergan Łukasz

2300 kilometrów pieszo w 76 dni przez pustynne góry Zagros, od Tebrizu po Abbas nad Zatoką Perską. W tę wyjątkową podróż Łukasz Supergan wyruszył samotnie, z niewielkim plecakiem jesienią 2014 roku. Podczas marszu przez potężny łańcuch górski, ciągnący się przez całe terytorium Iranu od granicy z Turcją po Ocean Indyjski, zmagał się nie tylko z upałem, ale też śniegiem i mrozem, a nawet z psami pasterskimi i irańską bezpieką. Ale najważniejsze w tej wędrówce były spotkania z Bachtiarami i Lurami, ostatnimi irańskimi koczownikami, mieszkańcami zagubionych wśród gór osiedli. Wielokrotnie znajdował u nich schronienie i słuchał opowiesci o ich ojczyźnie, kraju niezwykle gościnnym, ale też pełnym sprzeczności i różnic, kraju zaskakującym.

J jak jastrząb Macdonald Helen

Już jako dziecko Helen Macdonald postanowiła zostać sokolniczką. Opanowała złożoną terminologię i przeczytała wszystkie klasyczne książki z tej dziedziny, w tym pełne opisów udręki arcydzieło T.H. White'a The Goshawk, w którym mozolne układanie jastrzębia autor przedstawił jako pojedynek duchowy.

Po śmierci ojca pogrążona w żałobie Helen myśli obsesyjnie o wyszkoleniu własnego jastrzębia. Za osiemset funtów kupuje na szkockim nabrzeżu Mabel i zabiera ją do domu w Cambridge. Napełnia lodówkę karmą dla ptaka, wyłącza telefon i przystępuje do długiego, niezwykłego zadania, jakim jest ułożenie najdzikszego ze zwierząt.

J jak jastrząb to zapis duchowej podróży - bezlitośnie szczera opowieść o zmaganiach ze smutkiem i żałobą, w trakcie których autorka oswajała jastrzębia, sama zaś nabierała coraz więcej cech dzikiego zwierzęcia. Na książkę tę składa się również barwna jak kalejdoskop biografia wybitnego, targanego sprzecznościami powieściopisarza T.H. White'a. To opowieść o pamięci, naturze i ludziach, o tym, jak można podjąć próbę pogodzenia śmierci z życiem i miłością.

 

Bloki w słońcu Pańków Lidia

Trudno sobie wyobrazić pejzaż polskiego miasta bez blokowisk. Zgodnie z polityką urbanistyczną władz, miały one odciążac centrum agloremacji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców. Ursynów Północny był ostatnią gigantyczną inwestycją budowlaną tego typu. Powstał głównie z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do swoich M w 1977 roku.

Lidia Pańkow w debiutanckim reportażu prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało się im przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, pokazując cztelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.

Pisząc reporterską historię Ursynowa, Lidia Pańkow robi pierwszy krok ku temu, by zmienić stereotypowy obraz osiedli z wielkiej płyty: dzikiej, anonimowej przestrzeni, gdzie czai się bieda i patologie, sugerowane już samym hasłem "blokowisko". Po tej lekturze nigdy już nie pomyślimy o nich w taki sposób.

BEATA CHOMĄTOWSKA

Szkielet białego słonia Klementowska Iza

1498 rok - Vasco da Gama przybił do wybrzeży dzisiejszego Mozambiku, a dwa lata później portugalscy kupcy przejęli kontrolę nad handlem w regionie. Po prawie pięciuset latach Mozambik jako jedna z ostatnich afrykańskich kolonii zyskał niepodległość. Wyzwolenie dokonało się poprzez trwającą dzisięć lat wojnę, w wyniku której Portugalczycy zostali zmuszeni do opuszczenia miejsca, gdzie wielu z nich żyło od pokoleń. Niepodległość nie przyniosła pokoju. Wojna domowa zakończyła się dopiero w 1992 roku.

Iza Klementowska pojechała do kraju, w którym nie da się uciec przed przeszłością. Opowieści o ludziach żyjących w XVI wieku przeplatają się z historiami tych, których trapią problemy współczesności, takie jak bieda i zbierająca żniwo malaria.

Biały słoń to niepowtarzalny przedmiot przynoszący właścicielowi więcej szkody niż pożytku. Szkielet białego słonia dla odmiany przynosi czytelnikowi same pożytki. Iza Klementowska wybiera się ze swymi bohaterami w podróż do Mozambiku. Tym razem zabiera również siebie. Pisze tak, jak nas już przyzwyczaiła - zajmująco, z wielkim taktem i umiejętnością kondensacji. Nie można się oderwać!

IGNACY KARPOWICZ

Hen. Na północy Norwegii Wiśniewska Ilona

Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść.

Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda oczami umierającego straca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine - najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, i godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo bardzo daleko. Słowo "hen" w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć "po drugiej stronie globu", jak i "tuż za rogiem". Hen to równocześnie daleko i blisko.

Hen to opowieść o "kontynentalnej" Norwegii - literacko olśniewająca, reportersko wciągająca wędrówka przez śnieg, lód i przeganianą wichrem pustkę. Każdy spotkany tu człowiek to skarb. Nikt nam do tej pory nie objaśniał Północy. Lubimy wierzyć, że wszystko jest tam prostsze i lepsze. W Hen okazuje się, że nie taki ten skandynawski raj cudowny, jak go malują. Ale i tak po przeczytaniu chce się pojechać i sprawdzić. Nikt tak nie kusi podróżą na Północ jak Wiśniewska.

Filip Springer

 

Skucha Hugo-Bader Jacek

Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotykał zachwycających, a czasem strasznych ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najbardziej niezwykłej wyprawie, swoim największym życiowym wyzwaniu.

Kreśli historię polskiej opozycji poprzez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50 - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. To ma być jego miłosne epitafium dla tego pokolenia.

Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny?

 

Chrapiący ptak Heinrich Bernd

Gdy w 1951 roku Heinrichowie przyjechali do Ameryki, ojciec Bernda był już dojrzałym mężczyzną i uznanym przyrodnikiem. Często rozmawiał z żoną o życiu, które przed II wojną światową i tuż po niej wiedli razem najpierw w Polsce, potem w Niemczech. Opowieści o baśniowym domu w lesie, o Starym Świecie i tropikalnych krajach, do których Gerd Heinrich wyprawiał się w młodości, zapadły młodemu Berndowi głęboko w pamięć. A ich najbardziej tajemniczym bohaterem był chrapiący ptak, przedstawiciel gatunku, który uważano za wymarły, a na którego poszukiwanie wyruszył kiedyś ojciec.

Bernd Hienrich opowiada, jak kształtowały się jego stosunki z ojcem i jak wygladała codzienność na farmie w Maine, która stała się domem dla emigrantów z Europy. I co przesądziło o tym, że poszedł w jego ślady, został uznanym przyrodnikiem, autorem wielu książek, w których z ogromym znawstwem i pasją przybliża swoim czytelnikom fascynujący świat przyrody.

Wydaje się, że tak pięknie napisana książka nie może być dziełem naukowca. Tymczasem Heinrich, autor prac badwczych obejmujących tak różnorodne zagadnienia, jak metabolizm owadó czy zachowania kruków, stworzył literackie arcydzieło [...]. W tej książce znajdziecie wszystko - życie, miłość, wierność, zdradę, wojnę, stratę i poczucie humoru.

STEPHEN J. BODIO

To świadectwo głębokiego humanizmu i pieczołowicie odtworzonej historycznej perspektywy,w  którym relacja ojca i syna - pokrewnych dusz połączonych fascynacją życiem na ziemi - jest pięknie określona jako "pierwotny fenotyp miłości."

DAVID BARBER, "THE NEW YORK TIMES"

Droga na północ Urbanik Paweł Agnieszka Knyt Czytaj więcej »
Ulica mnie woła Szady Beata

Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony - bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej - biedne, niebezpieczne, brudne kwartały, w któych rozwalające się domy "kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk", dzieci pracują na ulicach i odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z "wołaniem ulicy". To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa.

Wyobraź sobie, że od samego początku życia musisz walczyć o przetrwanie, każdego dnia uciekać. Najpierw przed przemocą, potem przed głodem, zawsze przed samotnością. Książka wstrząsająca, ważna, która, choć dotyczy miejsca tak dalekiego, pokazuje, do czego zawsze prowadzą nierówności społeczne i wykluczenie.

Aleksandra Łojek

Co robią peruwiańskie "dzieci w sytuacji ulicy"? Ano kradną, zabijają, oddają się za pieniądze. Szady opisała je z siostrzaną czułością i korczakowskim zrozumieniem. Jak najlepszy rzecznik ludzi w potrzebie.

Maciej Wasilewski

Beata Szady - dziennikarka, doktorantka w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowo zajmuje się reportażem w Ameryce Łacińskiej w XXI wieku. Najczęściej publikuje w "Gazecie Wyborczej". 

Księga zachwytów Springer Filip

Księga zachwytów to subiektywny przewodnik Filipa Springera po olśnieniach, zachwytach i kilku rozczarowaniach, których doświadczył, przyglądając się polskiej architekturze po 1945 roku. Z właściwą sobie przenikliwością, erudycją i iście angielskim poczuciem humoru opowiada o budynkach:

  • znanych, jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
  • zupełnie zapomnianych, jak dom handlowy w Mławie
  • całkiem nowych, jak Pixel w Poznaniu
  • spektakularnych, jak Sky Tower we Wrocławiu
  • niepozornych, jak świetlica wiejska w Rakowi   

Budynki objawiają swą magiczną moc zawsze w momentach nieoczekiwanych. Umożliwiają dialog z pejzażem, pozwalają się nim zachwycić, lepiej go poczuć i zrozumieć. Rozumienie architektury to rozumienie świata, w którym na co dzień przebywamy. Czytając ten przewodnik, pamiętając słowa duńskiego architekta Steena Eilera Rasmussena, że "budynki należy poznawać czynnie", i po lekturze najlepiej wyjdź z domu i spotkaj się z nimi osobiście.

 

Moja podróż do pękniętego serca Syrii Yazbek Samar

Samar Yazbek brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latch 2012-2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych - najpierw przez reżim, a potem także przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS.

Autorka jeździ po kraju i rozmawia z osobami, które straciły wszystkich bliskich, i z tymi, którym udało się zachować resztki nadziei. Przedstawia codzienną udrękę swoich rodaków - dokumentuje postawy, losy, sprzeciw wobec okrucieństwa, bezsilność i gniew. Pisze o ludziach próbujących przetrwać i jakoś żyć pomimo spadających bomb, zrujnowanych domów i skrajnej biedy. Opisuje tych, którzy stawiają opór - walcząc, starając się podtrzymywać więzi, pracując, rodząc dzieci - a kiedy zbliża się kolejny samolot - szukając miejsca, gdzie można się schronić. Pisze o matkach, na oczach których giną dzieci, i o nastolatkach, które muszą sięgnąć po broń.

Lektura książki Samar Yazbek i wstępu Piotra Balcerowicza pozwala zrozumieć genezę i przebieg syryjskiego konfliktu, który z pokojowych demonstracji przekształcił się w krwawą wojnę.

Polska odwraca oczy Kopińska Justyna Czytaj więcej »
Bardzo martwy sezon Kołodziejczyk Marcin Czytaj więcej »
Modlitwa o deszcz Jagielski Wojciech

Jak to się stało, że mudżahedini i talibowie dalej obchodzą cały świat? Mułła Omar czy Osama ibn Ladin stali się uosobieniem lęków Zachodu przed islamskim terroryzmem. Modlitwa o deszcz przybliża nas do zrozumienia tego fenomenu.

W Afganistanie ścierają się interesy wielu potęg świata. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Jagielski pisze: "Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem." Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki.

Książka nie tylko jest bestsellerem, otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień: nominację do Nagrody Literackiej Nike, "Bursztynowego Motyla" w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera. 

Stryjeńska. Diabli nadali Angelika Kuźniak Czytaj więcej »
Aneks Torańska Teresa Czytaj więcej »
Tatuaż z tryzubem Szczerek Ziemowit Czytaj więcej »
Perspektywa mrówki. Rozmowy z reporterami świata Wójcińska Agnieszka Czytaj więcej »
Białystok. Biała siła, czarna pamięć Kącki Marcin Czytaj więcej »
Scenariusze końca red. Dariusz Czaja Czytaj więcej »
Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie Anna Król Czytaj więcej »
Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary Higgs John Czytaj więcej »
Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych Jelloum Tahar Ben Czytaj więcej »
Obrazy Włoch Wenecja Muratow Paweł Czytaj więcej »
Samotność Portugalczyka Klementowska Iza Czytaj więcej »
Hawaikum red. Monika Kozień Marta Miskowiec Agata Pankiewicz Czytaj więcej »
Ku Klux Klan Tu mieszka miłość Surmiak-Domańska Katarzyna Czytaj więcej »
Wszystkie wojny Lary Jagielski Wojciech Czytaj więcej »
Respect Życie Arethy Franklin Ritz David Czytaj więcej »
Prekariat Nowa niebezpieczna klasa Guy Standing Czytaj więcej »
Tęczowe San Francisco Wspomnienia o moim ojcu Alysia Abbott Czytaj więcej »
Obwód głowy Włodzimierz Nowak Czytaj więcej »
13 pięter Filip Springer Czytaj więcej »
Cynkowi chłopcy Swietłana Aleksijewicz Czytaj więcej »
Na wschód od Tatarii Robert D. Kaplan Czytaj więcej »
Bukareszt Kurz i krew Rejmer Małgorzata Czytaj więcej »
Poza mapą Alastair Bonnett Czytaj więcej »
Belfast 99 ścian pokoju Aleksandra Łojek Czytaj więcej »
Czasy secondhand Swietłana Aleksijewicz Czytaj więcej »
 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00