Nauka

Teoria widzenia Strzemiński Władysław
Czyje jest nasze życie? Drenda Olga, Dobroczyński Bartłomiej Czytaj więcej »
Jedwab Kajdańska Aleksandra
Logika i inne sprawy Woleński Jan Czytaj więcej »
Pchły, plotki, a rewolucja języka Dunbar Robin Czytaj więcej »
Godzina wychowawcza Szyłło Aleksandra Czytaj więcej »
Pragnienie metafizyczne Tarnowski Karol Czytaj więcej »
Świadomość Dennett Daniel C.

Wielu współczesnych myślicieli uważa, że odpowiedzi na te pytania są tajemnicą, której odkrycie nie jest ludziom pisane. Jednak dzięki przenikliwości Daniela C. Dennetta możemy się przekonać, że nawet najgłębsze zakątki naszego umysłu nie muszą pozostawać zagadką. Autor wykorzystuje swoją zdumiewającą wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, neurobiologii oraz sztucznej inteligencji i przedstawia model wielokrotnych szkiców, który skrupulatnie wyjaśnia działanie świadomości i znakomicie tłumaczy, dlaczego mózg czasem płata nam figle. Dennett w błyskotliwy i dowcipny sposób pokazuje, że umysł jest całkowicie zakorzeniony w mózgu. Działanie świadomości zaś nie wymyka się naszemu zrozumieniu po wsze czasy - wręcz przeciwnie, można je badać naukowo.

Myślenie. Podręcznik użytkownika Brożek Bartosz Czytaj więcej »
Lek Marchant Jo Czytaj więcej »
Światełko w mroku Dawkins Richard Czytaj więcej »
Tragedia wyzwolenia Dikotter Frank Czytaj więcej »
Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki Shusterman Richard Czytaj więcej »
Mit neuronów lustrzanych Hickok Gregory

Gregory Hickok, wybitny specjalista w dziedzinie neuronauki, rewiduje jedną z najbardziej wpływowych teorii współczesnej psychologii - teorię rozumienia działania poprzez neurony lustrzane. Stosując konsekwentne wnioskowanie, trafnie wskazuje słabości prowadzonych badań jak i ich (nad)interpretacje.

Autor analizuje alternatywne wyjaśnienia funkcji neuronów lustrzanych, rzucając jednocześnie światło na kluczowe pytania o ludzkie poznanie i funkcjonowanie mózg: Dlaczego ludzie tak znakomicie naśladują? Czym różnią się od siebe prawa i lewa półkula mózgu? Dlaczego posiadamy dwa systemy wzrokowe? Czy musimy potrafić mówić, by móc rozumieć mowę? Na czym polegają zaburzenia autystyczne? Czy ludzie czytają w umysłach innych osób?

Ogień w równaniach Ferguson Kitty Czytaj więcej »
Porządek światowy Kissinger Henry Czytaj więcej »
Fizyka wokół nas Hewitt Paul G. Czytaj więcej »
Przekrój przez wszechświat Lamża Łukasz Czytaj więcej »
Czy fizyka jest nauką humanistyczną? Heller Michał Czytaj więcej »
Filozofia nauki Heller Michał Czytaj więcej »
Anatomia konfliktu. Między nowym ateizmem a teologią nauki Pabjan Tadeusz Czytaj więcej »
Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Frans de Waal Czytaj więcej »
Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka? Robin Dunbar Czytaj więcej »
Własnym zdaniem Nabokov Vladimir

"Fikcja stwarza mi tak rzadko okazję do dzielenia się własnym zdaniem, że cieszą mnie te nagłe nawałnice pytań", wyznaje Vladimir Nabokov (1899-1977), rosyjsko- amerykański klasyk literatury XX wieku, i przedstawia nam, co "własnym zdaniem", a nie zdaniem bohaterów jego powieści, ma do powiedzenia o świecie, a przede wszystkim o sobie. Wypowiada się w zebranych tu wywiadach, listach i artykułach rzucających sporo światła na niezwykłą osobowość tego pisarza. Rosyjski arystokrata pozbawiony przez rewolucję bolszewicką majątku i środków do życia, emigrant, obywatel świata, dumny posiadacz paszportu USA, który nie tęsknił do Rosji ani tym bardziej do jej radzieckiej wersji, ale przełozył całego Puszkinowskiego Oniegina, autor słynnej Lolity, a zarazem kompetentny naukowiec, badacz motyli, wygłasza tu także radyklane sądy o literaturze i jej twórcach. Z wywiadów (które w sumie niezbyt są wywiadami, lecz spisanymi odpowiedziami na zadane wcześniej pytania, bo Nabokov nie znosił występować "na żywo") czytelnik dowie się rzeczy, które może go zaszokują, ale zapewne dadzą też do myslenia - jak opinia, że Balzac, Stendhal i Srtre to "przeceniane miernoty", Dostojewski - "melodramatyczny bełkot i pretensjonalny mistycyzm", a najwybitniejsi to Joyce, Kafka i ... Herbert Wells. radyklane opinie Nabokova mierzą pisarstwo konkretną miarą "mrowienia w krzyżu" - czysteg pisania wolnego od wszelkich symbolizmów, ideologii i innnych zewnętrznych alibi.

Zeszyty 1957-1972 Cioran Emil

Zeszytów pierwotnie miało nie być. A mówią one o tym, że i autora z powodzeniem mogłoby nie być. Odnalezione po śmierci Emila Ciorana (1911-1995) ręcznie zapisane zeszyty zawierały adnotację "zniszczyć". Nie były przeznaczone do druku, ukazały się więc wbrew woli autora, za to w interesie światowej kultury intelektualnej. Jest to rodzaj dziennika, ale rejestrujący wydarzenia na równi z myślami do ewentualnego użycia w nowej książce. Myśli te, nawet jeśli ogólne, przylegają ściśle do czegoś szczególnego: do życia ich autora. Wspólnym mianownikiem jest prosta konstatacja: urodziłem się i od tej chwili umieram. Życia wiecznego nie ma, życie doczesne jest pełne udręk, więc po co w ogóle to "ciągnąć"? Po co w ogóle było się rodzić? A jednak "ciągnie się jakoś". Ten zwrot przewijający się przez zapiski Ciorana wyraża cały ich dramat i całe napięcie. Dlaczego, po co trzymam się życia wbrew wszelkiej logice? Dlaczego tak je kocham? Oto sedno zeszytów zapełnianych co dnia przez autora dręczonego myślą o zbędności własnych narodzin. Myślą starą jak cała ludzka myśl i nową jak każde nowe ludzkie świadome istnienie. Wokół tej podstawowej kwestii obudowały się w Zeszytach drugorzędne tematy, dla czytelnika, nawet po półwieczu, nadal interesujące. Zapiski nieprzeznaczone do druku pozwalają podglądać autora w jego codziennym mysleniu o świecie i ludziach, poznać jego opinie o ówczesnym życiu elit intelektualnych, w którym Cioran mimo całej swojej mizantropii uczestniczył: Ionesco, Marcel, Beckett, Eliade, literacki Paryż lat 60. XX wieku... Możliwe, że ten tom okaże się akurat najtrwalszym, bo najbardziej szczerym i niepowtarzalnym, choć niezamierzonym dziełem Ciorana.

W rzeczy samej Miodownik Mark

Mark Miodownik zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie materii. Niezwyciężona - stal, zaufany - papier, przepyszna - czekolada, wyśniony - plastik, niewiedzialne - szkło, niezłomny - grafit to główni, choć nie jedyni, bohaterowie tej opowieści. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są wykorzystywane. Odkrywa przed nami tajemnice zawarte w rzeczach, z którymi stykamy się na co dzień. Robi to z pisarskim zacięciem i humorem (czytaliście już kiedyś scenariusz filmu o plastiku?) - dzięki nim zaraża swoją pasją i ciekawością świata.

A w konopiach strach Vetulani Jerzy Mazurek Maria

Wybitny psychofarmakolog Jerzy Vetulani w rozmowie z dziennikarką Marią Mazurek w rzeczowy, a zarazem barwny sposób opowiada o badaniach nad leczniczym zastosowaniem marihuany, o jej wpływie nie tylko na mózg, ale i na cały organizm człowieka. Mówiąc o legalnych w Polsce substancjach uzależniających, takich jak kofeina i alkohol, profesor wyjaśnia podstawy biochemii naszego mózgu i działania narkotyków oraz stymulatorów. Odwołuje się do historii marihuany i tradycji stosowania substancji psychoaktywnych opisanych w Biblii.

Analizuje fobie i masowe histerie związane z marihuaną, rozpatrując przy tymkontrowersyjne aspekty prawne i społeczne. Do rozmowy dołącza doktor Marek Bachański, opowiadając o nadziejach związanych z leczeniem ciężkich chorób, między innymi padaczek lekoopornych u dzieci.

Czym są konopie?

Czy przywódcy i prorocy z czasów biblijnych palili zioła?

Co takiego zawiera marihuana, że jest wykorzystywana do celów medycznych?

Czy marihuana może być przydatna w leczeniu anoreksji?

Czy marihuanofobia jest zbiorowym urojeniem?

Dlaczego terapeutyczne stosowanie marihuany spycha się na margines rozważań naukowców?

Człowiek i wszechświat Cox Brian Cohen Andrew

Brawurowo napisana książka prowadzi czytelnika przez kolejne kroki, za sprawą których Ziemia przestała zajmować w powszechnej wyobraźni centralne miejsce w Kosmosie i stała się tym, czym jest dzisiaj - jedną z miliardów planet krążących wokół miliardów podobnych do Słońca gwiazd.

W jaki sposób odnaleźć sens w takim Wszechświecie? Komu mamy za to dziękować, a kto poświęcił swoje życie za promowanie tej idei? Czy jesteśmy sami w Kosmosie? Cox i Cohen zręcznie łączą rygorystyczną wiedzę naukową ze swobodną prowokacją intelektualną, aby zaproponować własną odpowiedź na jedne z najtrudniejszych pytań filozoficznych, jakie zadała sobie ludzkość.

 

Nie dla zysku Nussbaum Martha C.

Znajdujemy się w samym środku kryzysu o niespotykanych rozmiarach i o śmiertelnie poważnym, ogólnoświatowym znaczeniu. Nie, nie chodzi tu bynajmniej o kryzys finansowy, który rozpoczął się w roku 2008. Mam na myśli kryzys, który pozostaje niezauważony, niczym nowotwór; kryzys, który na dłuższą metę najpewniej będzie miał dla demokratycznej samorządności o wiele gorsze skutki. To światowy kryzys edukacji.

W programach nauczania, które społeczeństwa demokratyczne serwują młodym, wprowadzane są radykalne zmiany, które nie zostały poważnie przemyślane. W pogoni za zyskiem poszczególne państwa i ich systemy nauczania, nie zważając na nic, rugują umiejętności niezbędne do podtrzymania przy życiu demokracji. Jeśli ten proces nie zostanie zatrzymany, już wkrótce państwa na całym świecie będą produkować pokolenia użytecznych maszyn, zamiast pełnowartościowych obywateli zdolnych do samodzielnego myślenia, krytycznego podejścia do tradycji oraz zrozumienia wagi zarówno osiągnięć drugiego człowieka, jak i doznanych przez niego krzywd. Na naszych oczach rozstrzyga się przyszłość światowych demokracji.

Martha C. Nussbaum

Mózg autystyczny Grandin Temple Panek Richard Czytaj więcej »
Ostatnie trzy minuty Davies Paul Czytaj więcej »
Początek wszechświata Barrow John Czytaj więcej »
Liczby natury Stewart Ian Czytaj więcej »
Dylematy ewolucji Heller Michał Życiński Józef Czytaj więcej »
Akademia Khana. Szkoła bez granic Salman Khan Czytaj więcej »
Kreatywne szkoły Robinson Ken Czytaj więcej »
Kiedy zmieniają się fakty Tony Judt

Wybór esejów wybitnego historyka i jednego z największych myslicieli naszej epoki, w których najdobitniej wypowiedział się o tym, co niepokoiło go w sferze publicznej.

"To książka o naszej epoce. Jesteśmy na równi pochyłej, po której staczamy się z wyżyn nadziei i możliwości stworzonych przez rewolucje 1989 roku w otchłań chaosu, zniszczeń i strat spowodowanych we wrześniu roku 2001, wojnę w Iraku, pogłębiający się kryzys na Bliskim Wschodzie i - jak postrzegał to Tony - postępujący upadek republiki amerykańskiej. W miarę jak zmieniały się fakty, Tony z przykrością stawierdzał, że coraz bardziej staje pod prąd biegu wydarzeń, walczac z całych sił choćby o drobną zmianę kursu statku idei. [...] Jest to zbiór jego esejów, ale zarazem obsesji. [...] Są tutaj wszystkie: Europa i Ameryka, Izrael i Bliski Wschód, sprawiedliwość, sfera publiczna, państwo, stosunki międzynarodowe, pamięć i zapomnienie, a nade wszystko historia."

ze wstępu Jennifer Homans

Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie Heller Michał Czytaj więcej »
Człowiek. Biografia Dunbar Robin Czytaj więcej »
Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu. Hurley Matthew Czytaj więcej »
Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii Halge Kragh Czytaj więcej »
Dlaczego współpracujemy Michael Tomasello Czytaj więcej »
Ewolucja i stworzenie Ernan McMullin
Nauka i religia Daniel C. Dennett, Alvin Plantinga
Małpy i filozofowie Frans de Waal
Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia Daniel C. Dennett
Małpa w każdym z nas Frans de Waal
Granice nauki Michał Heller Czytaj więcej »
Historia naturalna ludzkiego myślenia Michael Tomasello Czytaj więcej »
Książka o niczym John D. Barrow Czytaj więcej »
Nowa historia ewolucji człowieka Dunbar Robin Czytaj więcej »
Bonobo i ateista Frans de Waal Czytaj więcej »
Zagadnienia Filozoficzne w Nauce nr 56 Czytaj więcej »
Zagadnienia Filozoficzne w Nauce nr 55 Czytaj więcej »
Wszechświat i filozofia Michał Heller, Józef Życiński Czytaj więcej »
Teologia nauki Janusz Mączka, Piotr Urbańczyk (red.) Czytaj więcej »
Stworzenie i początek wszechświata. Teologia-Filozofia-Kosmologia Michał Heller, Tadeusz Pabjan Czytaj więcej »
Sens życia i sens wszechświata. Studia z teologii współczesnej Michał Heller Czytaj więcej »
Nowa historia ewolucji człowieka Robin Dunbar Czytaj więcej »
Naturalism, Normativity and Explanation Robert Audi Czytaj więcej »
Moralność myślenia Michał Heller Czytaj więcej »
Matematyczne zasady filozofii naturalnej Isaac Newton Czytaj więcej »
Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? Frans de Waal Czytaj więcej »
Logika Talmudu Andrew Schumann Czytaj więcej »
Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą Michał Heller Czytaj więcej »
Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia Daniel C. Dennett Czytaj więcej »
Bóg i Nauka. Moje dwie drogi do jednego celu Michał Heller Czytaj więcej »
Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem Michał Heller Czytaj więcej »
 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00