Literatura piękna

Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919 - 1949 Rypson Piotr

Opowieść o powstawaniu języka wizualnego modernizującej się Polski, a przy okazji portret dnia codziennego tego ciekawego, choć czasem upiornego kraju, jakim była II Rzeczpospolita oraz Polska czasu wojny i lat powojennych. Ponad tysiąc unikatowych ilustracji, trzystu grafików, jedyna - dosłownie! - taka kolekcja. 

Nie gęsi to pieczołowicie  odtworzone uniwersum projektów: okładek, plakatów, ulotek, opakowań (w co pakowano przedwojenne prezerwatywy?), czasopism, znaczków; to przegląd wszystkich dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego: od prac lewicowych propagandystów, przez reklamy różnych dziedzin przemysłu ("Cukier krzepi"!), do takich kuriozów, jak fotomontaż na okładce tomiku poezji polskich faszystów. Nie gęsi to także przejrzysty przewodnik po głównych nurtach sztuki projektowej i dokument tworzącej się nowoczesności: eksperymentów futurystów, osiągnięć funkcjonalizmu i konstruktywizmu.

Współcześni projektanci znajdą tu inspirację i dowód, że zaskakujace rozwiązania projektowe rodzą się nie tylko w XXI wieku, krytycy i historycy sztuki otrzymają wyczerpujące i wiarygodne źródło wiedzy, a wszyscy czytelnicy - napisaną wartkim językiem pochłaniającą opowieść o zapomnianej, a barwnej i różnorodnej codzienności Polski w ciągu burzliwych tzrydziestu lat.

 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00