single

Jak wybrać wartościowe zabawki dla malucha?

Dla dziecka zabawa to cale życie. I warto potraktować ją poważnie. To podstawowa aktywność dziecięca, która nam, dorosłym wydaje się błaha, tymczasem to właśnie w zabawie dziecko najlepiej się rozwija. I nie musi to być wcale zabawa zorganizowana przez rodziców z myślą o konkretnych walorach edukacyjnych. Wręcz przeciwnie – w trakcie tak zwanej swobodnej zabawy dzieci są najbardziej kreatywne i najlepiej realizują swój wrodzony potencjał.

Jaka jest zatem rola nas, rodziców? Ważne, żeby zorganizować dziecku odpowiednie otoczenie i środowisko. I tak wybierać zabawki, by wspierały one jego rozwój. Pamiętajmy też, że bardzo ważna jest estetyka. To właśnie otoczenie domowe stworzone przez nas kształtuje gust dziecka. Im prościej, lepiej i estetyczniej, tym chętniej dziecko będzie się później kierowało w swoich wyborach estetycznych swoim poczuciem piękna. Bo dzieci to poczucie mają, wystarczy nie przytłaczać go kiczowatymi produktami i zabawkami o wątpliwych walorach estetycznych.

Jakie zabawki wybrać? Przygotowaliśmy kilka propozycji ciekawych produktów dla dzieci, jakie znajdziecie w sklepie Metroz.pl. To miejsce, gdzie szybko i wygodnie kupicie przedmioty dla dzieci, do domu i ogrodu a także akcesoria dla majsterkowiczów i hobbystów. Warto zaglądać na stronę www.metroz.pl, jeśli interesują was wysokiej jakości produkty w dobrych cenach.

Ciekawe zabawki dla najmłodszych
Puzzle to zabawka, którą powinno mieć każde dziecko. Znakomicie rozwijają tak zwaną motorykę małą, czyli drobne i precyzyjne ruchy rak. Kształtują też wyobraźnię przestrzenną, uczą spostrzegawczości. Są też zabawką, która wymaga skupienia, więc znakomicie wycisza dziecko. Oczywiście puzzle muszą być dopasowane do wieku i możliwości malucha. Na początek polecamy zwykłe układanki, których elementy wyjmuje się i wkłada według kształtów chwytając za wystający element w kształcie pinezki. Tego rodzaju układanki to dobre wprowadzenie w świat puzzli.

Z najprostszymi poradzą sobie już roczne dzieci. Z czasem możemy przejść na puzzle składające się z dwóch elementów – dziecko musi zrozumieć zasadę działania tej zabawki. Maluchy lubią też puzzle, które mają jakieś elementy sensoryczne, na przykład zwierzątka różnią się fakturą sierści. Są to zabawki nieco droższe, ale warte polecenia. Ciekawą odmianą są puzzle wielowymiarowe, składają się z kostek, z których każda strona zawiera element innego obrazka. Nie trzeba wpasowywać w siebie brzegów, wystarczy położyć je obok siebie. Starsze dzieci mogą natomiast pokochać puzzle 3D – ta prosta zabawka występuje w naprawdę wielu odmianach.

Maskotki to nie jest ulubiony typ zabawek dla rodziców. Istotnie, często są mało estetyczne, a ich nadmiar tworzy w pokoju dziecka nieopisany chaos, do tego znakomicie zbierają kurz. Warto jednak wiedzieć, że sporo dzieci potrzebuje w wieku między półtora a trzy lata tak zwanego obiektu przywiązania, ukochanej zabawek, która zawsze będzie blisko.

Pluszaki znakomicie się do tego nadają, warto wiec podarować dziecku na przykład pluszowego misia czy mięciutką lalę.

Akcesoria plastyczne nie są typowymi zabawkami, ale warto jak najwcześniej proponować dzieciom różnego rodzaju aktywności artystyczne i kreatywne. Już roczne maluchy mogą korzystać z farb do malowania palcami czy ugniatać – oczywiście pod stałym nadzorem dorosłego – ciastolinę. Także kredki szybko budzą zainteresowanie – na początku grube, świecowe, wygodne do trzymania, z czasem dobrej jakości kredki ołówkowe na przykład marki Faber Castell.