single

Wychowaj małego artystę!

Czy artystę można wychować? Cóż, niewielki mamy wpływ na to, czy nasze dziecko ma talent. Warto jednak pamiętać, że obecność w życiu sztuki i działań artystycznych jest czymś nie do przeceniania. Nawet jeśli z naszego dziecka nie wyrośnie wybitny malarz, rzeźbiarz czy muzyk, warto, żeby w jego życiu od samego początku było dużo obcowania z wartościową sztuką, a także dużo okazji do wyrażania siebie przez sztukę.

Badania pokazują, że ludzie, którzy w wolnym czasie oddają się działaniom kreatywnym są szczęśliwsi. Każde hobby, które opiera się na tworzeniu jest zdecydowanie lepszą opcją spędzania czasu niż bierne pochłanianie treści. Nawet jeśli są to treści wartościowe. Oczywiście należy podkreślić, że nie ma niczego złego w oglądaniu filmów czy czytaniu książek – wręcz przeciwnie, to też forma obcowania z czymś ważnym. Dobrze jednak, by w naszym życiu znalazło się też miejsce i czas na twórczość, bez względu na to, czy mamy talent i jakie będą efekty tej twórczości.

A szczególnie ważne jest kształtowanie tego nawyku u dzieci. Pamiętajmy też, że w przypadku dziecka wszelkie prace plastyczne są też bardzo ważne z punktu widzenia jego rozwoju. Dlaczego? Dziecko rysując, malując, lepiąc czy wycinając wyrabia sobie dłonie, ćwiczy różnego typu ruchy i chwyty, wypracowuje sobie tak zwaną motorykę małą, czyli ruchy precyzyjne. To fantastyczni wpływa na rozwój mózgu, ale też w przyszłości ułatwia naukę pisania. Dodatkowo obcowanie z różnymi fakturami, dotykanie mokrych farb, szorstkiego papieru czy lepkiej plasteliny to doznania sensoryczne, które też znakomicie stymulują dziecko do rozwoju.

Dlatego tak ważne jest, by każdy maluch miał swój kącik plastyczny. Wraz ze sklepem Metroz.pl, w którym znajdziecie materiały plastyczne i wiele przedmiotów dla dzieci przygotowaliśmy poradnik, jak urządzić takie miejsce. I co powinno się w nim znaleźć.

Kredki to absolutna podstawa. W zależności od wieku malucha oczywiście wybieramy nieco inne. Ważne, by w miarę możliwości dziecko miało dostęp do różnego rodzaju kredek: ołówkowych, świecowych, w kształcie kamieni, z efektem akwareli czy w formie sztyftów malujących – dzięki temu może ćwiczyć różne techniki rysowania i patrzeć, jakie efekty osiąga się, korzystając z różnych narzędzi. Istotne jest jednak, by wybierać materiały jak najlepszej jakości, takie jak na przykład KREDKI FABER-CASTELL 12 SZTUK. Dlaczego to tak ważne? Bo kredki tanie, słabej jakości mogą zniechęcić dziecko do rysowania. Często są np. słabo napigmentowane, przez co trzeba je bardzo mocno naciskać a i tak rysunek wychodzi mało wyrazisty. Poza tym łatwo je połamać i zniszczyć. Dlatego szukając materiałów plastycznych dla dziecka lepiej omijać typowe sklepy z zabawkami – rzeczy lepszej jakości i dające bardziej interesujące możliwości znajdziemy w sklepach dla plastyków.

Materiały i zestawy kreatywne to wspaniałe urozmaicenie dla kredek, farb, plasteliny i innych mas plastycznych i tego rodzaju klasycznego wyposażenia. Czym są? To gotowe zestawy zawierające na przykład przedmiot do pomalowania, zszywania, ozdobienia naklejkami, wyplatania… Możliwości jest nieskończenie wiele. Na przykład urocza skarbonka kurka do pomalowania, jaka znajdziemy w ofercie sklepu internatowego Metroz.pl. Malowanie po przestrzennym przedmiocie jest czymś zupełnie innym niż malowania na kartce, więc działa rozwijająco i daje dziecku mnóstwo radości. Zestawy kreatywne są też świetnym pomysłem, gdy maluch chce dla kogoś wykonać prezent – na pewno dadzą obdarowanemu dużo radości.